Wiele osób decyduje się na zakup działki budowlanej poza miastem. Swoją decyzję argumentują niższymi rachunkami za media czy możliwością przebywania bliżej natury. Dlaczego jeszcze budowanie domów poza centrum miejskiego życia ostatnio tak bardzo zyskuje na popularności?
Zalety domu jednorodzinnego pod Rzeszowem
Ze względu na lokalizację działki budowlane położone poza terenem miasta są atrakcyjne ze względu na cenę za ar. Kupnokilkuarowej działki budowlanej to zatem idealne rozwiązanie dla tych, którzy dysponują ograniczonym budżetem lub chcą realizować marzenie o własnym domu na wczesnym etapie wspólnego życia.
Działka budowlana pod miastem daje większe możliwości zagospodarowania
Niepodważalnym atutem placu pod zabudowę poza miastem jest dowolność zagospodarowania powierzchni. Kiedy masz własną działkę, możesz zbudować dom, w którym sam decydujesz, czym będziesz go ogrzewał. Jest wiele możliwości: można zamontować fotowoltaikę lub zdecydować się na gaz czy pompę ciepła. Na takie udogodnienia nie można liczyć, decydując się na mieszkanie w bloku. Działki pod miastem charakteryzują się zwykle większą powierzchnią. Dzięki temu miłośnicy zielonych terenów mogą zaprojektować ogród swoich marzeń. Taka perspektywa skusi niejednego klienta, zwłaszcza teraz – co pokazała pandemia koronawirusa – kiedy wielu z nas było zmuszonych spędzać czas w ciasnych mieszkaniach ze względu na izolację.
Co warto wiedzieć, zanim kupisz działkę poza Rzeszowem?
Zanim zdecydujesz się na zakup działki, warto odpowiedzieć na kilka pytań:
1.Przeznaczenie działki
Trzeba zastanowić się, jakiego rodzaju działki poszukujemy i jakie ma być jej przeznaczenie. Czy ma być to działka, na której chcemy zamieszkać na stałe (także w okresie zimowym), czy marzy nam się tylko domek letniskowy, w którym możemy spędzić 1-2 tygodnie wakacji. A może poszukujesz działki o dużej powierzchni ponad 30 ar, na której można realizować jedynie zabudowę siedliskową?Doprowadzenie podstawowych mediów do działki
2. Rzadko zdarza się, aby działka budowlana miała od początku doprowadzone podstawowe przyłącza, takie jak gaz, prąd, wodę czy kanalizację – dlatego przy wyborze działki i planowaniu budowy należy przeanalizować możliwe uzbrojenie, koszty doprowadzenia mediów i zapewnienia do wejścia w teren.
3. Zanim kupisz działkę – przestudiuj mapy okolicy!
Zanim powiesz “tak” działce, na której ma powstać twój wymarzony dom, warto uważnie przejrzeć plany okolicy, żeby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek. Nikt nie byłby zachwycony, gdyby w trakcie budowy okazało się, że zamiast upragnionej ciszy, w okolicy powstanie kolejna strefa ekonomiczna lub betoniarnia.