Od kilkunastu miesięcy obserwujemy prawdziwy boom mieszkaniowy. Polacy kupują nieruchomości – w blokach, wolnostojące, czy w zabudowie szeregowej, traktując je nie tylko jako miejsce do życia, ale i lokatę kapitału. Przeglądając kolejne oferty z rynku pierwotnego, często widzimy mieszkania na sprzedaż w dwóch standardach. Nieruchomości dostępne są najczęściej w dwóch wariantach – w stanie surowym i stanie deweloperskim.
Mieszkania na sprzedaż w stanie deweloperskim
Brak jednej definicji pojęcia „stan deweloperski” skutkuje potrzebą dokładnego zdefiniowania tych elementów dla każdej inwestycji osobno. Należy więc dokładnie zapoznać się z umową deweloperską – w akcie notarialnym jest jasno określone, które prace leżą po stronie firmy, która buduje i sprzedaje nieruchomość. Co najczęściej obejmuje stan deweloperski mieszkania? Po odebraniu lokalu kupujący zastanie: tynki wewnątrz i na zewnątrz budynku , drzwi wejściowe do nieruchomości, okna i parapety zewnętrzne, wylewkę podłogową, grzejniki (w przypadku tradycyjnego ogrzewania) lub określone pomieszczenia, gdzie znajduje się ogrzewanie podłogowe (najczęściej łazienki, przedpokój i kuchnia) instalację pieca oraz rozprowadzenie instalacji zgodnie z projektem budowlanym. Umowa z deweloperem gwarantuje wykonanie przez niego instalacji: wentylacyjnej, grzewczej, elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. .
Stan deweloperski domu na sprzedaż
Kupując dom w stanie deweloperskim,. Zwykle inwestorzy określają w umowie zapisy dotyczące wykonania prac związanych z utwardzeniem drogi dojazdowej, wykonaniem ogrodzenia, montażem płyt kartonowo–gipsowych czy ociepleniem poddasza. Oczywiście wówczas cena ulega zmianie w sposób indywidualny dla danej nieruchomości.
Stan surowy domu i mieszkania
Dom na sprzedaż w stanie surowym? Warto pochylić się nad taką ofertą z kilku powodów. Stan surowy obejmuje fundamenty, ściany i dach z pokryciem stałym lub czasowym. Dom ma również zainstalowane okna i drzwi. Trzeba zaznaczyć, że określenie „stan surowy” odnosi się zwyczajowo do domów jednorodzinnych lub budynków przeznaczonych później do użyteczności publicznej. Co go różni od stanu deweloperskiego? Między innymi brak niezbędnych instalacji wymienionych w poprzednim akapicie. Między innymi stan surowy nie obejmuje rozprowadzenia instalacji. Z punktu widzenia kupującego, taka nieruchomość wymaga więcej wkładu, ale możemy dostosować ją bardziej pod własne potrzeby.
Co wybrać: stan surowy czy stan deweloperski?
Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, czy szukasz mieszkania czy domu na sprzedaż. W Rzeszowie i okolicy możesz bez trudu znaleźć dowolne oferty w obu wariantach. Kolejnym kryterium przy wyborze jest budżet, którym dysponujesz. Im mniej zrobi inwestor, tym więcej musisz zrobić Ty. Z drugiej strony nieruchomość możemy zaaranżować nieruchomość pod własne upodobania, zmienić układ ścian działowych czy dodać więcej punktów elektrycznych czy hydraulicznych.
Wahasz się, którą z ofert wybrać? Chętnie Ci pomożemy – aktualnie mamy na sprzedaż zarówno lokale w stanie deweloperskim, jak i surowym. Sprawdź bazę aktualnych ofert.